Odwiedź nas
Gietkowska 10/c Olsztyn
Zadzwoń
+ (48) 530 814 008
Wyślij Wiadomość
studio@bcstudio.olsztyn.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 10:00-18:00

Masaż sportowy: działanie

Masaż sportowy pobudza układ ruchu przed wysiłkiem i minimalizuje efekty zmęczenia już po nim. Usprawnia krążenie chłonki i krwi, dzięki czemu substancje odżywcze szybciej wędrują do mięśni. Te z kolei, poprzez działanie masażu, są bardziej rozgrzane i rozluźnione. Masaż sportowy poprawia metabolizm. Zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Pozwala lepiej przygotować się do intensywnego wysiłku i zminimalizować jego negatywne skutki.

 Przeciwwskazania:

Masaż sportowy powinien być wykonywany wyłącznie w celu wsparcia aktywności fizycznej. Osoby, które nie trenują, nie powinny z niego korzystać, podobnie jak pacjenci z chorobami układu krążenia, nowotworami, kobiety w cięży.

Przeciwwskazanie stanowią również infekcje.

Bc Studio Olsztyn

Masaż sportowy podtrzymujący

Masaż sportowy podtrzymujący – wykonywany w czasie przerw w zawodach – w czasie po sezonie lub na jego początku, wtedy, gdy intensywność treningów jest mniejsza. Cel masażu sportowego podtrzymującego to utrzymanie układu nerwowego, układu krążenia, a przede wszystkim – układu ruchu – w sprawności towarzyszącej czasowi większej aktywności fizycznej.

Masaż sportowy podtrzymujący trwa około 45 minut, stosuje się go codziennie lub co dwa dni. Dzięki niemu mięśnie otrzymują odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych, a z organizmu szybciej usuwane są toksyny.

Masaż sportowy startowy

Ten rodzaj masażu błyskawicznie rozgrzewa mięśnie i aparat więzadłowo-stawowy, pozwalając mięśniom zachować zdolność skurczową, a więzadłom – elastyczność. Masaż startowy ma działać bardzo szybko, gdyż wykonuje się go na około 4 minuty przed rozgrzewką.

Nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Będzie skuteczny, jeśli wysiłek fizyczny rzeczywiście po nim nastąpi. Podczas masażu startowego ciało (wybrane partie lub całościowo) jest głaskane, rozcierane i ugniatane.

Masaż sportowy przedwysiłkowy

Masaż sportowy przedwysiłkowy wykonuje się od dnia po ostatnim masażu treningowym aż do momentu startu. Wymaga on od masażysty nie tylko wysiłku fizycznego, ale i umiejętności psychologicznych.

Jego celem jest jak najlepsze przygotowanie zawodnika do zawodów, a temu może towarzyszyć nerwowość, bezsenność czy brak koncentracji. Masaż sportowy rozluźnia mięśnie i pobudza je do działania.

Masaż sportowy treningowy

Masaż wykonywany w całym cyklu treningowym. Ma na celu zwiększenie możliwości czynnościowych organizmu sportowca i utrzymywanie go w ciągłej gotowości do startów. Masaż treningowy trwa około 45-60 minut, jego długość i intensywność, jak w przypadku każdego masażu sportowego, dostosowane są do płci, masy, wieku sportowca oraz do rodzaju uprawianej dyscypliny. Masaż u tenisisty, lekkoatlety czy pływaka jest lżejszy niż u zapaśnika czy piłkarza, jednak zawsze należy do intensywnych i raczej nieprzyjemnych.

Na masaż sportowy treningowy składa się przede wszystkim rozcieranie i ugniatanie – to drugie powinno stanowić około 70 procent czasu całego masażu. Masaż treningowy wykonuje się kilka godzin po treningu.

Masaż sportowy powysiłkowy

Stosowany, jak sama nazwa wskazuje, bezpośrednio po treningu, zawodach, ale również w czasie między startami. Masaż sportowy powysiłkowy ma przywrócić organizm sportowca do formy sprzed wysiłku w jak najszybszym czasie, działa trzykrotnie silniej niż po prostu bierny odpoczynek po aktywności fizycznej.

Jeśli wysiłek nie był bardzo intensywny, masaż wykonuje się po około 30 minutach od wysiłku, najczęściej po prysznicu. Jeśli aktywność fizyczna była większa, sportowca masuje się po około 1-2 godzinach.

Masażysta ugniata i rozciera przede wszystkim kark i barki. Masaż sportowy powysiłkowy trwa około 15 minut.

Masaż Sportowy

Zabieg, który ma na celu pomoc osobom aktywnym fizycznie w utrzymaniu formy, zapobiegania kontuzjom, wspomaganie organizmu przed, w trakcie i po wysiłku.
Masaż sportowy jest jedną z technik masażu klasycznego, z tą różnicą, że jest wykonywany przy użyciu większej siły i energii.
Masaż sportowy to nieodłączny element treningu każdego sportowca.  Jest to rodzaj odnowy biologicznej, który jest wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych.

Dzięki stosowaniu tej metody sportowcy chronią swoje ciało przed zakwasami, napięciem mięśni, szybciej regenerują się po wysiłku, lepiej przygotowują do zawodów, łatwiej leczą kontuzje.